Pál Apostol Megtérése

petőfi-sándor-tájköltészete-tétel

Ám ha valaki ezt az irányváltást egymás után többször is gyakorolja, akkor már inkább köpönyegforgatónak nevezhető. Ez utóbbi szó egy szólás alapján keletkezett. Arra fordítja a köpönyeget, ahonnan a szél fúj, mondják arra, aki jellemtelen ember módjára változtatja nézeteit. Maga a szólás német eredetű, ám a köpönyegforgató kifejezés már magyar fejlemény. A népi hiedelmek azt tükrözik, hogy ehhez a naphoz nemcsak a nézetek, hanem a sors megfordulását is kapcsolták. A tizenharmadik, lefejezett apostol neve napjához elsősorban halállal kapcsolatos hiedelmek kötődtek. Ezen a napon több helyen haláljósló tollas pogácsát sütöttek. Minden egyes családtagnak szaggattak egy pogácsát, melybe libatollat tűztek. Ha valakinek megégett a tolla a kemencében, arra a következő évben a hiedelem szerint halál várt. Az időjárás hirtelen, gyökeres megváltozását, megfordulását is várták régebben a tél közepét jelző Pál napján. Pál jeget tör, vagy csinál, tartották. Ha aznap szép, napos idő volt, úgy vélték, még sokáig tart a hideg, téli idő.

Pál apostol megtérése

A legkisebb az apostolok között – így ír magáról Pál. Nem találta méltónak magát az apostoli címre, mivelhogy korábban vezető szerepet játszott a keresztények üldözésében. Pál, akit ekkor még Saulnak hívtak, az "Úrnak tanítványai ellen lihegve" Damaszkuszba ment; az úton hirtelen nagy fényesség vette körül. Leesett a lóról, és látomásában szózatot hallott: "Saul, Saul, miért üldözöl engem? " Erre ő megkérdezte: "Ki vagy te, Uram? " Az így felelt: "Én vagyok Jézus, akit te üldözöl! " (vö. ApCsel 9, 1–31) Az élmény hatása alatt Pál megtért, és a kereszténység nagy térítő apostola lett. A mai ünnep ennek a fordulatnak állít emléket. Megtérésének Krisztus új szószólója névcserével adott nyomatékot. Ettől kezdve a zsidó Saul helyett római nevét, a Paulust használta. A névcsere jelképes értelmű: az eredeti Saul a zsidók szálfatermetű első királya volt, míg a latin paulus jelentése: kicsiny. A kis termetű Pál, aki Saulként a legnagyobb volt az üldözők között, az apostolok sorában a legkisebbnek mondta magát.

Szent Pál apostol megtérése – Pál fordulása | Magyar Kurír - katolikus hírportál

Különös somlóvidéki, oroszi hiedelem volt, hogy e napon a határban minden esztendőben megfagy valaki, mert a tél megköveteli a maga áldozatát. Forrás Diós István: A szentek élete Magyar katolikus lexikon Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium I. Magyar Kurír (gj–bh)

Pál apostol megtérése biblia

  1. Barackos-túrós torta piskótatekercs köntösben recept
  2. Használt ruha nagyker
  3. Dr. Vidáts Ákos, Budapest | Cylex® adatlap
  4. Albánia nyaralás 2019
  5. Msc splendida vélemények 3
  6. George a majom, Mesevideó gyerekeknek - Gyerekfilmek.hu

Soros pál

pál apostol megtérése biblia

Pál apostol megtérése gyerekeknek

Későbbi kalendáriumi eredetű regulák is így tudják: Ha fényes Szent Pál, Minden termés szépen áll. Ha Pál fordul köddel, Jószág húllik döggel. Csanádapácaiak szerint, ha szép, derült az idő, akkor még annyi hideg napra lehet számítani, amennyi az esztendőből már eltelt. Magyarbánhegyes öregasszonyai így szoktak könyörögni: Pál, fordítsd meg a rostát, hiszen ezen a napon fordul meg az idő. Ha Pál napján süt a nap, még nagy hidegekre számítottak a tél végén. Vásárosdombó hajdani vízimolnárai e napon kiállottak a széljárást kémlelni. Ha alulról fújt, akkor tudták, hogy még jeget kell törni – a déli szélből jósoltak tehát hideget. Kiskanizsa öregjei szerint: pálfordulás: fele kenyér. Azt akarták ezzel mondani, ha a télire eltett élelem és takarmány fele még megvan, akkor nincs baj, a család már kitelel. Székesfehérvár-Felsővároson így mondták: pálfordulás: fele kenyér, fele bor. Kissé bővebb a zalaszentbalázsi szentencia: fele kenyér, fele széna, fele fa. Bókaházán: Pálnak fordulása, fél tél elmúlása.

A bibliai csodákat természettudományos úton magyarázók szerint Saul epilepsziás rohamot kapott küldetése során. Innen ered a "damaszkuszi út" kifejezésünk is, ami ugyancsak a nézetek gyökeres megváltoztatására utal. Keresztény szempontból azonban még többet jelent, azt, hogy mindenkinek megadatik a szükséges kegyelem, hogy végigmehet a lelki változás útján – ez a megtérés. De sok "Pállá" váló épp a legfontosabb mozzanatot hagyja ki: azt, hogy mindent be kell vallani: szembenézni, vállalni, újrakezdeni, nem letagadni, hanem radikálisan újrakezdeni. Így tette ezt Pál is, mivel hosszú időbe telt, míg a keresztények elhitték a megtérését. Hiteles változásának egyetlen feltétele volt: mindent bevallani. "Igen, Saul voltam, de Pál lettem" – vallotta. A Szentírás keresztény értelmezésben tehát nem azt mondja, tanítja, hogy aki egyszer rossz volt, az mindvégig rossz is marad. Sőt: Ezékiel könyvében már benne van, hogy Isten aszerint ítéli meg az egyes embert, hogy az milyenné válik. Jézus szavai és a csodás gyógyulás hatására tehát Saul megtért, és keresztény tanokat kezdett hirdetni.

pál apostol megtérése

Saul a damaszkuszi úton a feltámadott, az élő Krisztussal találkozott, és új irányt adott ez életének. Addig is az Isten akaratát kereste, de tévúton, az erőszak és gyűlölet útján. Megtérése abban állt, hogy belátta, az Istenhez vezető út Jézus Krisztus. Rátalált benne élete hivatására: "Ha szeretet nincs bennem, mit sem érek! " Így lett a keresztények üldözőjéből a nemzetek apostola, Saulból pedig Szent Pál. Nemcsak példájával tanított, hanem kifejezett igehirdetésével is, így mindnyájunknak példát ad a folytonos megtérésre, a szeretetből táplálkozó példamutató életvezetésre és a bátor, nyílt igehirdetésre. Szent Pállal együtt bátran hirdetjük: "A szeretet nem szűnik meg sohasem! " Szent Pál megtapasztalta az emberi gyengeség mélységét, miközben találkozott a déli verőfénynél is erősebb Világossággal. A mai napon Krisztus Urunk végtelen irgalmát ünnepli az Anyaszentegyház. Szent Pál, ifjúkori nevén Saul, a farizeusok Írás-ismeretével és elvakult dühével ki akarta irtani a zsenge Egyházat.